Арена

Після відкриття ринку землі треба внести правки до закону та скасувати першочергове право орендаря на викуп землі – правозахисник Анатолій Гунько

Потрібно скасувати першочергове право орендаря на викуп землі, в разі його відмови купити пай у власника за призначену ним ціну.

Про це заявив правозахисник і засновник громадської організації “Правозахист плюс”, кандидат від «Слуги народу» до Верховної Ради по 208 округу в Чернігівській області Анатолій Гунько в інтерв’ю виданню «Гордон».

За його словами, щойно виникло питання про відкриття ринку землі, моментально агрохолдинґи переуклали договори оренди з людьми і продовжили їх на 25-40 років, а орендну плату підвищили мінімально.

«Найстрашніше, що, відкриваючи ринок землі, законодавець не прибрав першочергове право орендаря на викуп землі. Що це означає? Я у вас орендую пай. До вас приходить инша людина і пропонує викупити землю за вигіднішою вам ціною, скажімо, за $5 тис. Але згідно з чинним законодавством, ви повинні прийти до мене, орендаря, і запропонувати викупити ділянку за ту ціну, що вам запропонував покупець. І я вам скажу: “Та ні, візьміть $ 2 тисячі, вам вистачить”. Без мого відома ви не можете цю угоду укласти. А покупець не купить у вас пай. Йому не вигідно. Адже якщо він не ваш орендар і купить пай, то він отримає землю обтяжену договором оренди. Тобто простими словами: договір оренди землі нікуди не дінеться навіть для нового власника. Власник землі втратить вигідну угоду: адже потенційний покупець сам хоче працювати на землі, а не отримувати мізерну орендну плату, якої не вистачить навіть на обслуговування кредиту, взятого на викуп землі. Та і який банк дасть кредит на землю якщо вона орендована третьою особою? Якщо орендар відмовляється викупити ділянку за ціною, яку просить власник, розірвати договір оренди не можна. Я вважаю, що цю норму потрібно скасувати: якщо не викупив орендар землю, одночасно з відмовою від викупу, договір оренди повинен бути розірваний. Тоді у нас буде чесний̆ відкритий ринок землі», – пояснив він.

Гунько заявив, що готовий внести на розгляд Верховної Ради законопроєкти, які зроблять пайовиків захищеними від свавілля орендаря, а орендаря – від шантажу пайовиків.

«Чіткі чесні правила гри на цьому ринку призведуть до того, що обидві сторони будуть захищені в своїх інтересах. Аграрні мільярдери, які намагаються вибудувати закон під себе, мене не лякають, я твердо знаю, як запобігти їхнім махінаціям. Моє завдання – захистити основу села, малий і середній бізнес і просту людину – пайовика», – підкреслив він.

Питаннями реалізації прав власників земельних паїв Анатолій Гунько займається з 2015 року. «Все почалося з того, що після смерти брата до мене перейшли три паї, що належали йому. Я почав оформлювати спадщину і тільки тоді зрозумів, як люди насправді реалізовують своє право власности. У мене з’явилося багато ідей у вигляді законопроектів», – зазначив він.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *