Арена

Через некомпетентність влади Україна втратила величезну кількість унікальних музейних експонатів

Маріупольському краєзнавчому музею було понад 100 років. Він налічував близько 60 000 експонатів, багато з яких були унікальними.

Заклад пережив Другу світову війну, але минулого року його зруйнували окупанти під час бомбардування міста армією московитів. Колекція втрачена.

Московитські військові сили й цивільні особи, які діяли за їхнім наказом, розграбували тисячі цінних артефактів і творів мистецтва з двох музеїв, собору й національного архіву в Херсоні, перш ніж залишити місто після 8-місячної окупації, повідомила 20 грудня правозахисна організація Human Rights Watch.

Від 24 лютого рашистські війська пограбували щонайменше п’ять інших культурних закладів на півдні України – випадки, які прирівнюються до воєнних злочинів, заявляли в грудні 2022 року в HRW.

1 серпня 2022 року почалася т. зв. битва за Бахмут.

Маючи достатньо часу, щоб евакуювати культурні й мистецькі цінності, з міста Бахмута на Донеччині до того, як зайшли туди московитські загарбники і де довго точилися бої, встигли евакуювати лише 60-70% музейних колекцій. Тобто втрачено третину колекцій!

Про це на брифінґу повідомила начальниця управління культури і туризму Донецької облдержадміністрації Вікторія Точена.

“Ми евакуювали на відсотків 60-70 бахмутські колекції. Особливо намагалися зробити евакуацію саме архіву, який зберігався в краєзнавчому музеї, щоб у подальшому історики могли вивчати історію і краю, Донеччини взагалі, і Бахмута”, – сказала Точена.

Вона нагадала, що загалом на Донеччині змогли евакуювати експонати з 17 музеїв (з тих 36 музеїв, які працювали в реґіоні до повномасштабного вторгнення Московії в Україну – ред.).

Керівниця управління пояснила, що музейні колекції – це є державна частка музейних колекцій, і за їх зберігання відповідають не тільки музеї, а й держава, і управління культури так само бере в цьому участь.

“Але, я чесно скажу, безпечних місць в Україні, де можна було б показати колекцію, на сьогодні немає. Навіть місця, де ми зберігаємо колекції, ми про них не проговорюємо”, – підкреслила спікерка.

Вона пояснила, що на сьогодні ці колекції просто зберігаються, бо на території України діє заборона на проведення показу експозицій.

“Щойно буде якийсь дозвіл, звичайно, ми будемо це робити, нам є що показувати… В нас були в музеях шалені колекції і в Краматорську, і в Словʼянську, і в Бахмуті… Я сподіваюсь, ні, я впевнена, що все повернеться на Донеччину”, – переконана Точена.

Як повідомлялося, Донеччина постійно перебуває під обстрілами з боку рашистів, ворог щодня вбиває та травмує цивільних жителів, руйнує житлові й адміністративні будинки, лікарні, школи, дитсадки, підприємства, музеї, та инші цивільні об’єкти у реґіоні.

За словами мера українського Бахмута Олексія Реви, сьогодні Бахмут – це руїни та попіл, окупанти просто стерли місто з лиця землі. Після багатьох місяців війни у Бахмуті повністю знищена вся інфраструктура, не залишилось жодної вцілілої будівлі.

На світлині: розбомблений музей у Маріуполі

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *