Чинний уряд не поспішає виконувати норми закону про державну мову

До прем’єр-міністра України Олексія Гончарука, міністра культури, молоді та спорту України Володимира Бородянського, міністра юстиції України Дениса Малюська звернулася українська громадськість, яка вважає, що нова “зелена” команда не виконує норми Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.

Відкрите звернення

Ми, представники громадських організацій та ініціатив, які здійснюють свою діяльність у сфері захисту державної мови та мовних прав українців, вкрай занепокоєні невиконанням урядом норм Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Закон про державну мову є надзвичайно важливим для забезпечення державної єдності та національної безпеки країни, особливо в умовах російської агресії, що триває. Згідно з даними соціологічних досліджень, його ключові положення підтримує переважна більшість громадян України.

Ми вітаємо численні заяви представників парламенту та уряду про намір забезпечити неухильне виконання норм цьому Закону.

Проте, за винятком Міністерства освіти й науки України, яке здійснює реальні кроки з популяризації і впровадження норм закону у сфері освіти та сприяє організації роботи Комісії зі стандартів державної мови, ми не бачимо реальних дій органів виконавчої влади з імплементації закону.

Звертаємо Вашу увагу, що відповідно до пункту 8 розділу ІХ Закону України “Про забезпечення функціонування української мови як державної” Кабінет Міністрів України був зобов’язаний до 16 жовтня 2019 року (протягом трьох місяців з дня набрання законом чинності) призначити Уповноваженого із захисту державної мови, а ще раніше – внести на розгляд Верховної Ради України проєкт закону про внесення змін до Державного бюджету України на нинішній рік у частині забезпечення діяльності Національної комісії зі стандартів державної мови та Уповноваженого із захисту державної мови.

На жаль, нічого цього не зроблено.

Міністр культури, молоді та спорту і Міністр юстиції до цього часу не внесли на розгляд Кабміну претендентів на посаду Уповноваженого із захисту державної мови. Кабінет Міністрів не передбачив видатків на реалізацію закону не лише в змінах до бюджету на 2019 рік, але навіть і в поданому до Верховної Ради проєкті державного бюджету України на 2020 рік.

Закликаємо представників уряду перейти в реалізації положень Закону «Про забезпечення функціонування української мови як державної» від слів до конкретних справ і дотримуватись календарного плану реалізації норм Закону України. Перш за все – призначити Уповноваженого із захисту державної мови, оскільки ця інституція відіграє ключову роль у захисті української мови як елементу конституційного ладу і захисті права громадян на отримання інформації та послуг державною мовою.

Закликаємо Міністра культури, молоді та спорту і Міністра юстиції невідкладно внести на розгляд уряду кандидатури на посаду Уповноваженого, а Кабінету Міністрів України – призначити Уповноваженого на найближчому засіданні уряду в порядку, передбаченому статтею 50 Закону “Про забезпечення функціонування української мови як державної”.

Закликаємо Міністерство культури, молоді та спорту, інші органи виконавчої влади приділити належну увагу роз’ясненню та реалізації норм закону про державну мову, які вже набули чинності (щодо української мови в мистецьких і спортивних школах, на транспорті, при перетині кордону тощо), а також завчасно готувати імплементацію норм, які набуватимуть чинності впродовж 2020 та наступних років.

Тарас Марусик, експерт з питань мовної політики, громадський діяч, журналіст, перекладач з французької

Святослав Літинський (Svyatoslav Litynskyy), ГО Незалежні

Андрій Левус, ГО ”Вільні Люди” Вільні Люди

Соломія Фаріон, ГО “Молодіжний Націоналістичний Конгрес” Молодіжний Націоналістичний Конгрес – МНК

Іван Кішка, ГІ “Захисти Україну!” Захисти Україну

Serhii Stukanov, рух “Простір свободи” “Простір свободи” – рух добровольців

Максим Кобєлєв, Портал мовної політики Портал мовної політики

Kateryna Chepura, громадянський рух Відсіч

Сергій Оснач, громадський діяч, експерт з питань мовної політики

Oleksandr Ivanov, ініціатива “Переходь на українську” Переходь на українську

Олег Слабоспицький (Oleg Slabospitsky) , Громадський сектор Євромайдану

Іванна Кобєлєва, ініціатива Дріжджі

Роман Матис (Roman Matys), Ініціатива захисту прав україномовних «И так поймут!»

Ярина Чорногуз (Yaryna Chornohuz), ініціатива Мовомарафон

Anastasia Rozlutcka, ГО “Український світ” (волонтерський проект Безкоштовні курси української мови).

Як повідомляла онлайн-газета “ПолітАрена”, одна з претенденток на посаду Уповноваженого із захисту державної мови Катерина Коверзнєва вважає, що весь період незалежності України олігархічна економіка через підконтрольні ЗМІ провадила русифікаційні процеси.

“Весь період незалежності України олігархічна економіка через підконтрольні ЗМІ провадила русифікаційні процеси. Дійшло до того, що діти в центральній Україні, які не вчать російської мови, поза школою розмовляють примітивною російською”, – констатувала Катерина Коверзнєва.

Україна – це не просто не-Росія, а Україна – це самобутня й самодостатня в культурному плані країна, яка прагне бути максимально інтегрованою в цивілізоване світове співтовариство, вважає претендентка. На її думку, в Україні завжди з шаною ставилися до всіх інших мов і культур, та сьогодні нам потрібно чітко виконувати закон, щоб ліквідувати ганебну практику дискримінації української мови в Україні.

Також Катерина Коверзнєва стверджує, що в головах багатьох українців закладено нісенітницю, яку придумав професор Іван Білодід, про т. зв. природну двомовність української нації.

«Звичайно, погляди таких отруєних радянським режимом науковців, яким партія і уряд поставили завдання формування радянської людини, розбиваються так само легко, як була розбита антинаукова теорія Погодіна-Соболевського. Втім, на побутовому й на політичному рівні ці безглузді міфи виявилися дуже живучими», – вважає претендентка.

Вона переконана, що протягом усього періоду незалежності України українізація була просто провальною.

Залишити відповідь

Увiйти через соцмережi:Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *