АнонсиАрена

Chornobyldorf: пост-апокаліптична опера й археологія майбутнього

31 жовтня та 1 листопада у стінах Мистецького Арсеналу відбудеться прем’єра опери “Чорнобильдорф” (“Chornobyldorf”) композиторів формації NOVA OPERA Романа Григоріва та Іллі Разумейка.

“Чорнобильдорф” (“Chornobyldorf”) – це багаторівневий культурологічний проєкт, для визначення якого композитори користуються терміном Умберто Еко “opera aperta”. Він поєднує живу оперу (archaeological opera), віртуальну реальність (real virtuality opera), антропологічний музей та Інститут дослідження Чорнобильдорфської культури, який розпочне свою роботу в жовтні на другому поверсі Мистецького Арсеналу.

У процесі дослідження та конструювання культурного постапокаліпсису творча група здійснила кілька відео-археологічних експедицій. Вони охопили особливі постіндустріальні зони: Чорнобильську зону відчуження, узбережжя Каховського моря (навпроти Енергодарської АЕС) та Криворізький залізорудний басейн.

У рамцях цих експедиції були зібрані цінні артефакти, що стали основою Чорнобильдорфського Антропологічного музею, а також записані відео-новели, що будуть складовою опери.

У рамцях представлення Музею відбулася “Конференція Кінців” (“Conference on Endings”) – перша публічна подія Інституту, завдяки якій буде проартикульовано низку важливих тем: ствердження кінця гуманістичної культури у головних її проявах — науці, мистецтві, філософії та критиці. Це епілог тієї цивілізації, чиє зникнення уможливило появу Чорнобильдорфської культури. Завданням конференції було прагнення виявити ті структурні порожнечі, що призвели до кризи передісторії Чорнобильдорфу. Ця передісторія співпала із початком та періодом бурхливого розвитку цифрової епохи, в якій людина перетворилася на перелік крос-культурних похибок. Міждисциплінарна група дослідників та науковців спробувала відслідкувати ті шляхи і процеси, в яких гуманістична антропологічна модель вичерпала себе.

В опері використовуються нетипові та препаровані традиційні інструменти: мікротональна бандура та цимбали, альпійська цитра, гуслі, кантеле, моріхур (монгольська народна двострунна віолончель), алгоритмічне фортепіано Rhea-player австрійського винахідника Вінфріда Рітча.

Музична мова опери базується на інтеграції фольклорного матеріалу Дніпро-Дунайського басейну (від Полісся до Адріатичного узбережжя Боснії) із мікротональною музикою та деконструйованими цитатами класично-романтичної епохи.

Стислий синопсис Chornobyldorf. Archaeological opera:

Нащадки людства, що пережили серію техногенних, епідемічних та кліматичних катастроф, будують постапокаліптичне поселення на руїнах атомної станції. Антифутуристичне суспільство далекого майбутнього намагається відтворити загублений високотехнологічний світ за допомогою реінтерпретації універсальних міфів та археологічних перформансів-ритуалів, інструкції до яких вони знаходять у “Чорнобильдорфському кодексі”, химерному трактаті пост-атомної доби. Універсальні знаки та символи, вчергове інтерпретовані неправильно, поступово розчиняються у білому шумі природи.

Артистичний склад виконавців поєднує в собі надзвичайно різних за бекграундом перформерів, серед них: співачка та фольклористка Сусанна Карпенко, унікальний носій чорнобильської традиції співу Олексій Заєць, актриса та співачка Марічка Штирбулова, солісти формації NOVA OPERA: Анна Кірш, Мар’яна Головко, Андрій Кошман, Руслан Кірш та Андрій Надольский, мультиінструменталіст Ігор Завгородній, танцівниця Марія Потапенко.

Особливі ролі у перформансі відіграють легендарний український поет Юрій Іздрик, та австрійська актриса Анн Беннент (через другу хвилю коронавірусу вона з’явиться у виставі у вигляді відео-аватару). Як перформери у виставі діють хореографиня Христина Слободянюк і автори опери Роман Григорів та Ілля Разумейко.

До творчої групи археологічної опери долучилися художниця Катерина Маркуш (створення костюмів), директорка Чорнобильдорфського Антропологічного музею Анна Потьомкіна, директорка Інституту дослідження чорнобильдорфської культури Анна Калугер, наукові співробітниці інституту Анна Юхимець та Валерія Плєхотько, знімальна група у складі операторів Дениса Мельника, Анни Сороколет та звукорежисера Андрія Нідзельського, медіа-артист Георгій Потопальський, художниця по світлу Марія Волкова, художник Євгеній Баль, віджей Ярослав Костенко, звукорежисер В’ячеслав Соболєв, технічний директор Ярослав Корнієнко.

Продюсують проект Ольга Дятел (івент агенція INSHI) та Георг Штекер (фестиваль Musiktheatertage WIEN)
Дизайнерка проекту – Ольга Зарко
Асистент – Володимир Бурковець

З усіма матеріалами дослідження теми та творення опери можна ознайомитись на сторінці проєкту в Facebook.

Опера “Чорнобильдорф” (“Chornobyldorf”) створюється за підтримки Українського культурного фонду. Проєкт підтримує Європейський Союз за програмою Дім Європи.
Партнером проєкту є Мистецький Арсенал.

Організатори події – PORTO FRANKO, Mystetskyi Arsenal, NOVA OPERA, Musiktheatertage WIEN.
Партнери: Український культурний фонд, House of Europe, Austrian Cultural Forum Kyiv, INSHI.

Підготувала Анна Ібрагімова

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *