Арена

Прокурор ІПН намагається виправдати воєнний злочин

Українські історики заявляють, що польський прокурор, який закрив розслідування і назвав гуманною акцію “Вісла”, ігнорує факти. Вони вважають, що його рішення спровоковане політичними причинами.

Про це пише Центр досліджень визвольного руху, передає “Еспресо.Захід”.

Прокурор Інституту національної памʼяті Польщі закрив розслідування комуністичного злочину проти людяності – примусової та несподіваної депортації навесні 1947 року 150 000 українців, відомої як акція “Вісла”.

Зокрема, він ствердив, що військова операція відбувалася гуманним чином та мала попереджувальний та охоронний характер.

“Не було виявлено дій, які б наносили громадську або приватну шкоду”, – йдеться в офіційному повідомлені.

При цьому, слідство також не виявило зловживань чи перевищення повноважень при ухваленні рішення про масове виселення.

Центр досліджень визвольного руху, українська неурядова дослідницька організація, член Європейської платформи памʼяті та сумління, проаналізував рішення прокурора Інституту національної памʼяті Польщі та оприлюднив історико-правову позицію щодо нього.

В оприлюдненому документі проаналізовано аргументацію прокурора ІПН та стверджується, що прокурор де факто визнав існування на території Польщі внутрішнього збройного конфлікту між урядом та організованими структурами українського підпілля, які мали всі ознаки комбатантів. А отже ухвалення рішень про переміщення цивільного населення з причин, пов’язаних із таким конфліктом, за умов відсутності нагальних потреб воєнного часу (як це було у 1947 році) згідно з нормами міжнародного права мало ознаки воєнного злочину.

“Спроба прокурора ІПН “виправдати” дії влади комуністичної Польщі стосовно громадян останньої мало чим відрізняється від спроб російських пропагандистів “виправдати”репресії радянського тоталітарного режиму, насамперед, масові депортації цілих груп населення, включаючи кримських татар та поляків”, – стверджують в Центрі досліджень визвольного руху.

Висновки прокурора мають небагато спільного із проведенням всебічного, об’єктивного та незалежного розслідування, а викликані радше причинами, що мають політичний характер.

Водночас понад сотня польських істориків, інтелектуалів та громадських і культурних діячів оприлюднили відритий лист до керівництва обох палат Парламенту Польщі де висловили протест та засудження рішення Інституту національної пам’яті про припинення розслідування щодо визнання акції “Вісла” злочином.

Нагадаємо, 28 квітня 1947 року польські війська розпочали масову депортацію українського населення із їхніх етнічних територій – Лемківщини, Надсяння, Підляшшя і Холмщини – в інші регіони Польщі.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *