Арена

Кілька десятків маленьких українців повернулись на батьківщину

46 дітей, яких незаконно депортувала та вивезла Російська Федерація вже повернули до України.

Як наголосила радниця-уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук, без поіменних списків дітей не можна розпочати пошукові дії.

“Перший етап – нам потрібно ідентифікувати дітей. Ми це робимо всіма можливими способами. Повірте, це звірка всіх можливих баз даних: і медичної сфери, і соціальної сфери, і освітньої сфери, щоб зібрати якомога більше даних про дитину, яка заявлена як депортована чи переміщена”, – повідомила Герасимчук.

Далі, за її словами, оскільки українська сторона не має доступу ні до тимчасово окупованих територій, ні до території Російської Федерації, пошукові дії проводять міжнародні організації, які мають мандат на такий вид діяльності.

“Тому наше завдання – максимально наповнити список інформацією і передати його в міжнародну організацію”, – підкреслила уповноважена.

Вона зауважила, що повернення кожної дитини буде індивідуальним випадком і єдиного якогось алгоритму, за яким можна відразу повернути всіх дітей, наразі не існує.

За її словами, питання повернення та пошуку дітей, депортованих Російською Федерацією з України, обговорюється через посередників.

“Напряму з Російською Федерацією ми не спілкуємося. Особисто я можу сказати за себе – я не спілкуюся з омбудсманом з прав дитини Російської Федерації. Я не веду таку комунікацію і вважаю, що тут немає чого нам обговорювати, окрім пустих заяв. Списки Російська Федерація просто так нікому не передасть, тому що це просто, по суті, підтвердити, що вони займаються геноцидом українського народу”, – пояснила Герасимчук.

Вона додала, що Україна в питанні пошуку дітей співпрацює з Міжнародним Червоним хрестом, ЮНІСЕФ та іншими організаціями, які в той чи інший спосіб долучаються до цього процесу.

“Зараз у відкритих джерелах російська влада озвучує цифру в 350 тисяч нібито евакуйованих до Росії дітей. Чому я кажу, що це не евакуація? Тому що при евакуації цих дітей негайно мали б повернути на територію України, але цього не відбулось, і за всіма діями й тезами, які озвучує російська влада, вони повертати українських дітей не збираються. Тож ми можемо говорити й маємо говорити виключно не про евакуацію, а про примусову депортацію і про примусове переміщення”, – наголосила Герасимчук.

Водночас вона зауважила, що наразі не можна точно сказати, скільки дітей із супроводом чи без примусово переміщено російським агресором на тимчасово окуповані Росією території Донецької, Луганської, Херсонської областей та Автономної Республіки Крим або депортовано до Російської Федерації.

“Цифра щодо незаконно депортованих та переміщених дітей, про яку нам точно відомо, це 5 100 дітей станом на сьогодні. І ця кількість звернень щодня надходить і збільшується. Це – кількість звернень до Національного інформаційного бюро. Туди, куди й мають люди повідомляти про відомі факти депортації чи переміщення дитини або дорослого. Тож на сьогодні ми з української сторони перевіряємо, верифікуємо, доповнюємо список уже відомих нам персональних даних цих дітей. І далі цей список передається вже до міжнародних організацій, таких як Міжнародний Червоний Хрест”, – розповіла радниця президента.

Серед примусово депортованих Росією дітей більшість становлять вивезені разом з кимось із дорослих – родичами, батьками тощо. Частину становлять діти, які втратили батьків під час війни, ще частину – діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.

Фото: Дмитро Муравський

Politarena.org — незалежне видання без навʼязливої реклами й замовних матеріалів. Щоб працювати далі в умовинах війни та економічної кризи, нам потрібна ваша підтримка. Щоб продовжувати реалізовувати проєкт щодо документування англійською мовою рашистських злочинів проти мирних громадян України, зокрема дітей, нам потрібна ваша допомога. Про готовість підтримати видання зголошуйтеся на пошту politarena()ukr.net. Або ж переказуйте кошти на карту 4731 2196 4385 1292 (ПриватБанк)

Підписуйтеся на наш Телеграм

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *