Арена

У Національному заповіднику “Софія Київська” дали відповідь хайпожерам щодо реставрації бань собору

Національний заповідник «Софія Київська» заявив, що замовив реставрацію покрівлі й золотих бань за майже 80 млн грн, бо ж наявний украй незадовільний стан даху, конструктивів і куполів собору є загрозою для збереження цілісности пам’ятки, яка входить до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Проєктна документація отримала погодження Міністерства культури та інформаційної політики.

«Існуючий вкрай незадовільний стан даху, конструктивів і куполів собору став не просто проблемою для музею, а й загрозою для збереження цілісности унікальної пам’ятки, яка входить до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО», – йдеться в повідомленні.

Зазначається, що Національний заповідник «Софія Київська», на балансі якого перебуває Софійський собор, останніми роками неодноразово ставив питання перед Міністерством культури та інформаційної політики про потребу виконання вищезазначених робіт, але через брак фінансування ситуація тільки погіршувалась.

В заповіднику повідомили, що це призвело до того, що 14 січня 2022 року під час різкого погіршення погодних умов з поривами вітру за даними гідрометеослужби до 23-25 м/с (83 км/год) відбулося падіння хреста з південно-східного купола Софійського собору.

«Невдовзі завдяки меценатам хрест вдалося відновити і повернути на своє місце. Оскільки хрести Софійського собору були встановлені приблизно в один і той самий час, це тільки підтвердило велике занепокоєння стосовно технічного стану инших хрестів. В терміновому порядку на замовлення Національного заповідника “Софія Київська” Українським державним науково-дослідним і проєктним інститутом «УкрНДІпроєктреставрація» було розроблено проєкт «Реставрація покрівлі, конструктивних систем та позолоти куполів Софійського собору». В ході цієї роботи фахівцями інституту було проведено детальні конструкторські та науково-технологічні дослідження стану конструктивних елементів усіх куполів, хрестів та покрівлі Софійського собору»,- інформує заповідник.

Зазначається, що за результатами досліджень технічний стан конструктивної системи бань та, особливо, центральної бані оцінюється як непридатний до нормальної експлуатації, конструкції та обшивка хрестів, їхнє з’єднання з підхресним яблуком до маківки та фальцеві з’єднання перебувають в гостро аварійному стані, що може в будь-який час призвести до руйнації як частини бань, так і маківок, і хрестів.

Проєктом передбачено комплекс заходів щодо попередження виникнення подібних аварійних ситуацій, заміни частини конструктивних систем куполів, позолоти покриття хрестів та куполів і реставрації покрівлі Софійського собору.

«Проєктна документація «Реставрація покрівлі, конструктивних систем та позолоти куполів Софійського собору» пройшла експертизу та отримала позитивний експертний звіт, а також погодження Міністерства культури та інформаційної політики України. На сьогодні за рахунок меценатських коштів виготовлено 6 хрестів та заплановано укладення угоди на виготовлення центрального хреста також за рахунок меценатів», – ідеться в повідомленні.

Заповідник також зазначає, що 16 жовтня 2023 року було розпочато відкриті торги з особливостями за предметом: «Реставрація покрівлі, конструктивних систем та позолоти бань Софійського собору». Джерела фінансування: державні кошти, благодійні кошти, спеціальний фонд.

В цьому році на виконання робіт, заявлених у тендері, виділено з Державного бюджету 2 млн грн на встановлення хрестів і заміну конструктивних систем кріплення на усіх банях.

«Инші роботи, у тому числі й золочення, будуть виконуватись після закінчення воєнного стану», – додають у заповіднику.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *